Sağlıklı Beslenme Önerileri

Sağlıklı Beslenme Önerileri 

      Okul döneminde öğrencilerin okul başarısı yanında, büyüme ve gelişmeleri ile sağlıklı beslenmeleri de çok önemli bir husustur.Okul çağı döneminde  öğrencilerin bedensel ve zihinsel gelişimlerini en iyi şekilde tamamlamalarına ve ileriki yaşlarda sağlıklı beslenmealışkanlıkları kazanmalarına destek olmak  gerekir.Yapılan çalışmalarda, yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkat sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı, öğrenmede güçlük ve davranış  bozuklukları çektikleri, okulda devamsızlık sürelerinin uzadığı ve okul başarılarının düşük olduğu ortaya konmuştur.Aileler çocuklarının yalnızca okul  başarılarıyla değil, onların büyüme ve gelişmelerini izleme ve sağlıklı beslenme davranışları geliştirmeleriyle deyakından ilgilenmeli ve kendi beslenme    alışkanlıkları ile örnek olmalıdırlar.Öğrencilere temel beslenme bilgilerinin verilmesi,öğrenilen bilgilerin davranışa dönüştürülmesi, yanlış beslenme          alışkanlıklarına zamanında müdahale edilmesi ve beslenme davranışları ile örnek olma konusunda, velilerin yanısıra, öğretmenlere de önemli sorumluluklar  düşmektedir.

    Çocukların zihinsel, fiziksel ve duygusal   gelişimlerine olumlu katkıda bulunmak için çocuklara yönelik sağlıklı yaşam ve beslenme önerileri aşağıda belirtilmiştir. Çocukların sağlıklı beslenmesi için dört besin grubunda bulunan çeşitli besinlerden yeterli miktarlarda ve dengeli bir şekilde tüketmeleri gerekmektedir. Süt grubunda yer alan süt, yoğurt,et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta, kurubaklagiller, sebze ve meyve grubu ve tahıl grubuna giren;ekmek, bulgur, makarna, pirinç vb. Besinlerin her öğünde yeterli miktarlarda tüketilmesi önerilmektedir.Çocukların özellikle kemik ve diş gelişimi için günde 2-3 su bardağı kadar süt veya  yoğurt, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir tüketmeleri önemlidir.

       Ayrıca, hastalıklara karşı daha dirençli olmaları,  göz, cilt ve sindirim sistemlerinin sağlıklı olması için her gün en az 5 porsiyon taze sebze veya meyve  tüketmeleri önerilmektedir. Öğrenciler için en önemli öğün kahvaltıdır. Bütün gece süren açlıktan sonra, vücudumuz ve beynimiz güne başlamak için enerjiye  gereksinim duymaktadır.Kahvaltı yapılmadığı takdirde, dikkat dağınıklığı  yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel performansta azalma olmaktadır.Bu nedenle, güne  yeterli ve dengeli yapılan bir kahvaltı ile başlamak öğrencilerin okul başarısının artmasında son derece önemlidir Çocukların her sabah düzenli olarak kahvaltı  yapma alışkanlığı kazanmalarına özen gösterilmelidir.

       Peynir, haşlanmış yumurta, taze meyve veya meyve suları, birkaç dilim ekmek,  1bardak süt, poğaça çocuklar için yeterli ve dengeli bir kahvaltı  örneğidir.   Günboyu fiziksel vez ihinsel performansın en üst düzeyde tutulabilmesi, düzenli olarak ara ve ana öğünlerin tüketilmesi ile mümkündür. Bu  nedenle, öğün         atlanmamalıdır. Günlük tüketilecek besinlerin 3 ana, 2 ara öğünde alınması en uygun olanıdır Okulda veya evde dinlenirken ve ders çalışırken açlık                       hissedildiğinde tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Örneğin, şeker ve şekerli besinler, cips vb. yağlı ve tuzlu besinler veya gazlı içecekler yerine süt, yoğurt,  sütlü tatlılar, ekmekarası peynir, taze sıkılmış meyve suları ve kuru meyvelerin tüketiminin tercih edilmesi çocukların sağlıklı beslenmeleri açısından daha  yararlıdır.

       Açıkta satılan besinler, yeterince güvenilir ve temiz değildir. Ayrıca, uygun koşullarda muhafaza edilmedikleri için çabuk bozulmar iskitaşırlar. Bu nedenle,    özellikle oku çevresinde açıkta satılan besinlerin kesinlikle satın alınmaması gerekmektedir.  Vücudun düzenli çalışması, tüketilen besinlerin vücuda                    yararlılığının artırılması, çocukların fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimlerine olumlu katkı sağlamaları açısındanfiziksel aktivitenin artırılmasına da önem          verilmelidir. Bu nedenle, çocukların gerek okul yönetimi gerekse de ebeveynleri tarafındansevdikleri herhangi bir spor dalı ile ilgilenmeleri teşvik edilmelidir.

      Sağlıklı yaşam için çocuklara el yıkama ve diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması çok önemlidir. Kirli eller, basit bir soğuk algınlığındanhastane                enfeksiyonlarına kadar pek çok hastalığın nedeni olabilmektedir. Bu nedenle çocuklara, özellikle yemek yemeden once ve sonra,tuvalete girdikten sonra,         dışarıda oyun oynadıktan sonra, dışarıdan eve gelince ellerini, ılık akan su altında sabun ile iyice ovuşturarak yıkamaları konusundaalışkanlık                                 kazandırılmasıgerekmektedir. Çocukların okul kantinleri, büfe gibi yerlerden satın aldıkları besinlerin seçiminde de dikkatli olmaları gerekmektedir.Süt,               ayran gibi ambalajlı besinleri satın alırken etiket bilgisinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığından üretim izninin bulunmasına ve ambalajsız  simit, poğaça                     gibi yiyeceklerin de temiz ve güvenilir şekilde hazırlanmış olmasına dikkat edilmelidir.

 

 

                ORTAOKUL REHBERLİK